2012. október 7., vasárnap

Arad, a magyar Golgota

1849. október 6. A végzetes októberi napok egyike. Egy felsőbb hatalom kegyeiből garázdálkodó osztrák végrehajtók a megláncolt Magyarország legjobbjait kivégzik! Az Aradi Vértanúk mellett még százával végezték be életüket bitón, vagy golyó által. Aradon voltaképpen 16 vértanú van. Kazinczy Lajos ezredest október 25-én lövik főbe, ahol agyonlőtt négy társa is elvérzett. Ormay ezredes és Hauch alezredes pedig bitón haltak meg ugyanott. Bitón halt meg Jeszenák János is a nyitrai birtokos, a szelíd egyeneslelkű ember, igazságszerető családapa, aki utolsó fiát is besorozta a szabadságharcosok közé, amikor az orosz invázió már tény volt, és ügyünk elvesztése szinte bizonyossá vált. Ott nyugszik a pozsonyi evangélikus temetőben, síremlékén e szép és oly igaz felirattal:


2012. június 27., szerda

Budaörsi Passió 2012: A Kőhegy tisztelete

Elérkezett 2012 tavasza, és milyen más volt akkor minden! Megkezdődtek a Passió próbái, melyben a napi próbatételt magának a Kőhegy színpadi részének az elérése jelentette. Útközben sűrűn egymást követő házcsoportok közt elhaladva a néha felbukkanó vidám zöld mezőkön, és a kertek sokaságán pihent meg a szem. Már jócskán megnőttek a tavaszi növények, a fűzek, nyár és – szederfák bujazöld lombokat hajtottak. A gazdag esők után sehol egy porszem a levegőben, vagy a fák üdeségtől pompázó levélzetén. A levegő általában enyhe és csendes volt, tele a virágok és a fű édes illatával. A verőfényes szép napokon elérve a hegycsúcs közelét a képzeletem tovaszállt a magyar puszták délibábos rónaságába.


2012. január 27., péntek

Régi–új járási rendszer kiépítése: Járás és járkálás

A száz évvel ezelőtt elsüllyedt Titanic brit utasszállító hajó centenáriumának évében tanúi lehetünk egy újabb Titanic szerkezet építésének. Igaz, ez a járási rendszernek nevezett szerkezet túléli majd a bevezetése utáni első három napot, esetleg az első három évet is, miután szétesik, és darabokra hullva megfeneklik a Pannon tenger mélyén.

Teljesen feleslegesnek tartom az ingatag alapokra helyezett járási rendszer létrehozását, az ország vérszegény teherbíró-képességének értelmetlen terhelését. Amióta évtizedekkel ezelőtt megszűnt a járási rendszer, azóta a közigazgatás minden nehézsége ellenére működőképes volt. Az önkormányzati rendszer kiépült, a lakosság lényegében a saját településén intézhette a hivatalos ügyeit. Az ellátórendszerek kialakultak, és érvényesült az elv, hogy minél közelebb hozzuk a szolgáltatást.