Az alábbiakban közreadom a Budaörsi Naplóban megjelent cikket, amelyben hozzám intézett kérdésekre válaszolok:
"Amikor a polgármester-jelölti kerekasztalbeszélgetés készült, nem tudtunk róla, hogy függetlenként indul Leipán Tibor is. Ezért utólag küldtük meg neki kéréseinket, amelyekre írásban válaszolt. Ő jelenleg is független, egyéni képviselő, miután két éve a Fidesz frakcióból kilépett (vagy kizárták).
Miért indul polgármesterjelöltként? Nem bízik sem Wittinghoff Tamásban sem Török Istvánban, hogy őket támogassa? Ön miben lenne másmilyen polgármester, mint ők?
- A választók tekintetében mögöttünk függetlenek mögött áll a legnagyobb erő. Itt kifejezetten a gondolok a pártonkívüliekre és azokra, akik megalapozottan megcsömörlöttek a politikától illetve azokra is, akik nem tudnak a jelenlegi politikai palettáról választani. A politikával szemben ugyanis a társadalomban a látens ellenérzés jeleit lehet tapasztalni.
A jelenlegi választási rendszerrel abban a tekintetben nem értek egyet, hogy bárki bármennyiszer indulhat a lehetséges pozíció megszerzéséért. Véleményem szerint teljesen egészségtelen folyamat az, hogy valaki már hetedszer vagy nyolcadszor is betölti ugyanazt a pozíciót. Ez alatt az idő alatt egy teljesen új generáció nő fel, ezért a fiatalabb nemzedéknek kellene többségében a képviselői (polgármesteri) székeket biztosítani, mivel igazi jövőképpel illetve jövővel ők rendelkeznek. Tehát kétszeri, maximum háromszori újraválasztásban hiszek (képviselőkre vonatkoztatva is), mert az ennél többszöri megmérettetés már nem a közérdekről szól. Gondoljunk pl. az Egyesült Államokra, ahol az elnök is csak kétszer választható meg, pedig talán a világ legfelelősségteljesebb vezetői pozíciójáról van szó. Tehát éppen itt az ideje a váltásnak. Biztos vagyok benne, hogy a hazai választási rendszer is előbb utóbb leköveti ezt a gyakorlatot, addig viszont éppen a köz érdekében a többszörösen megválasztott jelölteknek is mértéktartást kellene tanúsítani.
Török István esetében pedig nem kívánok bizalmi kérdésekben nyilatkozni.
A polgármesteri megválasztásommal kapcsolatban a következő kiinduló gondolataim lennének:
A nagy események mögött mindig az egyének és az ő tapasztalataik és tetteik helyezkednek el és csak ezek megértésével alkothatnak átfogó képet a választók. Mi függetlenek a többségi közösségi érdekeket tartjuk szem előtt és nem az egyéni vagy szűk csoportérdekeket. Nem ígérgetünk, hanem tervezünk és feladatokat oldunk meg. Fejlesztési döntéseket kizárólag csak az ott élők előzetes tudtával és beleegyezésével hozunk. Tehát meghallgatás, megbeszélés és közös döntés. A magánszemélyek véleményét is figyelembe vesszük, mivel a régi igazság szerint is egy jó közkatona sokkal többet ér, mint egy rossz tábornok.
Független vagyok, így nem kell bármilyen politikai elképzelésnek megfelelnem, nem kell szerepet játszanom, és nem kell megalkudnom, ebből következően egyedül a város érdekeit kell figyelembe vennem. A legfontosabb, hogy egy polgármester legyen fedhetetlen és hiteles. A város első számú vezetőjeként nem kellene olyan ügyeket generálni, amelyek lakossági ellenérzéseket váltanak ki, mint például az Ifjúság utcai park ügye volt, vagy említhetem az évek óta húzódó Frank-hegy ügyét is.
Legfontosabb, hogy meg kell állítani a város lassú hanyatlását kijelölve szilárd támpontok alapján a teljesítendő célokat és vezérelveket, illetve azok elérését. A „másmilyen” polgármesterséget nem ismerem, Török István munkáját sem értékelhetem, mivel ő még nem volt polgármester. Személyemet illetően Bródy János „Ha én rózsa volnék” szerzeménye dalszövegének utolsó sora jut eszembe: „S nem lennék játéka mindenféle szélnek.”
A lakosság nagy többsége semmilyen pártnak nem elkötelezett híve, hanem függetlenül gondolkodó emberekről van szó, akiknek nyilvánvalóan van véleménye a politikáról, még ha olyan formában is, hogy nem mennek el szavazni és így fejezik ki a nem tetszésüket az adott helyzetről. Nyilván azért indulok és méretem meg magamat függetlenként, mert bízom abban, hogy ez a többség, most már változást akar és függetlenként reális alternatívát jelentek nekik.
Rendelkezem vezetői tapasztalatokkal, megfelelő gazdasági végzettséggel és képviselőként, önkormányzati tapasztalatokkal is, ezért minden szempontból készen állok a polgármesteri tisztség betöltésére.
Egy polgármesternek a város képviselésén túl tisztában kell(ene) lennie a gazdasági és pénzügyi kérdésekkel, melyek meghatározzák egy város gazdasági életét. Nálam ez nem lehet kérdés, mert közgazdász végzettséggel és több diplomával rendelkezem. Adószakértői és könyvvizsgálói feladatok mellett, közigazgatási ügyekkel is foglalkozom. Elmondható-e ugyanez a másik két jelöltről? Wittinghoff Tamásnak egyetemi végzettsége van, műszaki diplomával rendelkezik, míg Török István egy festőművész. Felmerül a kérdés, hogy minek is köszönhető, hogy az ország egyik legtöbb iparűzési adóját beszedő Budaörsön adósságkonszolidációra volt szükség…?
- Mennyire volt nehéz a szükséges 300 ajánlót összegyűjteni, hiszen csak az utolsó pillanatban adta le a hivagtalos jelentkezést a választási bizottságnál? Lát reális esélyt arra,hogy megválasztják a város első emberének a budaörsiek?
- Nem az utolsó pillanatban adtam le az ajánláshoz szükséges íveket, hanem a megadott határidőn belül. Ehhez hozzá kell számolni azt is, hogy csak az ötödik munkanapon vettem fel az íveket és csak ettől kezdve lehettem abban a helyzetben, hogy aláírásokat gyűjthessek. A szükséges mennyiség már viszonylag rövid idő alatt, a leadás előtti hét közepén a rendelkezésemre állt, de nem volt miért siettetni a gyűjtőívek leadását.
- Magyarországon nem kötik semmilyen iskolai végzettséghez, sőt, még a megválasztás után sem kell semmilyen képzésen részt venniük a
polgármestereknek. Ez ön szerint helyes így? Saját magát miben képezné tovább, ha nyerne?
- A testület munka során a köz érdekéről és közpénzek elosztásáról van szó. Ez a felelősségteljes munka kellő tudást, tapasztalatot és felkészültséget követel meg, amelyben az iskolai és a posztgraduális végzettségeknek is jelentősége van. A pozitív hozzáállást viszont semmilyen iskolai végzettség nem pótolhatja. Képviselői munka során is hasznosnak találnám az éves szintű folyamatos továbbképzést pl. kreditpontok megszerzésével. Tehát előírnám a kötelező továbbképzést, mivel a város érdekében a lehető legjobb döntés meghozatala minden képviselő kötelessége (lenne).
- Egyéni körzetben is indul, ha jól látom, kettőben is. Ennek mi a magyarázata? Vagy a másik Leipán csak rokon?
- Csak egy körzetben indulok illetve most már hivatalosan polgármester jelöltként is. A IX. választókerületben a fiam indul szintén függetlenként, innen a névazonosság. Ez az ő saját döntése volt, döntésében nem befolyásoltam. A rokoni szálak jelenleg is léteznek a testületben, mivel Wittinghoff Tamás és Filkey Péter unokatestvérek.
- Egyéni körzetben a programjának a lényege, röviden?
- Szigorúbb pénzügyi gazdálkodással, a beszállítók, vállalkozók megszűrésével szeretném, ha több feladatra tudnánk még több pénzt áldozni. Pl. a korszerűtlen szigetelésű családi házak felújításával a városkép is tetszetősebb lehetne, és az önerővel a helyi vállalkozások is felvirágozhatnának. További terveimet a napokban hozom nyilvánosságra.
- Mi jut eszébe a következő szavakról?
Budaörs: Egy soha el nem múló kötődés, Budapest legszebb előszobája.
Képviselő-testület: Ha független képviselők alkotnák a többséget, akkor valamennyi település előbbre tartana.
Frakciófegyelem: Önálló vélemény feladása, és sokszor a logikusnak tűnő dolgok ellenére való cselekvés.
Fidesz: Létezik a jelenben, létezett a múltban és létezni fog a jövőben.
MSZP: Létezik a jelenben, létezett a múltban, de hogyan tovább a jövőben?
Városfejlesztés: Rengeteg a tenni való, mely reményeim szerint októbertől már az új, többségében független képviselőkből álló testület feladata lesz.
Oktatás: Beruházás a jövő nemzedéke számára.
Egészségügy: A jelenlegi színvonal javítása, mely a programomban is szerepel. Legfőbb probléma a jelenlegi többhónapos várokozási idő, melynek lerövidítésére konkrét tervekkel rendelkezünk.
Kultúra: Egy gazdag város el tudja tartani a kulturális életének szereplőit, ahol a minőség és a létrehozott érték dominál. Lehetőségét látom annak, hogy Budaörs egy kulturális központ is legyen.
Sport: Tömegsportot és a természeti környezet szinten tartását támogatom és azt, hogy amatőr szinten is mindenki sportolhasson. Ugyanakkor büszkék lehetünk az asztaliteniszező lányok sikereire (BL döntő), amely a hazai médiában nagyobb publicitást is kaphatott volna.
Média: Független, hiteles médiára lenne szükség, a várostól idegen médiák támogatása nélkül.
Korrupció: A kérdés felvetése is alátámasztja, hogy létező jelenségről van szó.
Felelősség: A rendszerváltás egyik szomorú tanulsága, hogy ez a kategória nem létezik."
Forrás: budaorsinaplo.hu